تبلیغات
دبستان علمی - کمروئی در کودکان
دبستان علمی
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

کمروئی در کودکان

کمروئی در کودکان می تواند آنها را از جمع و فعالیتهای اجتماعی دور کند. چنانچه این مسئله در دوران کودکی رفع نشود تأثیرات خود را در دوران بزرگسالی نشان خواهد داد. برای آشنائی با علل و راهکارهای رفع کمروئی، این مقاله را مطالعه بفرمائید...


كمروئی در بین كودكان بسیار شایع است و بسیاری از والدین را نگران می كند كه چطور با این مسئله كنار بیایند. در این مقاله راهكارهایی جهت غلبه بر كمروئی ارائه شده است . ابتدا علل كمروئی را ذكر می كنیم.

·          عــــوامل زمینه ساز ژنتیک

·         رابطه دلبستگــی كمتــر بین والدین و كــودك

·         ضعف در اكتساب و یادگیــری مهارت های اجتماعــی

·         برخورد خشن خواهـــر و بــرادر با کودک

·         دست انداختن كـــودك و مـــورد انتقاد قــــرار دادن شدید او.

جنبه هـــای مثبت و منفـــــی كمـــــروئـــــی

كودكان كمرو كمتر درگیر رفتارهای غیر اجتمائی می شوند، چون اینگونه كودكان به نظرات دیگران راجع به خود اهمیت می دهند و همیشه مراقب و نگران رفتار خود هستند. جنبه منفی كمروئی این است كه كودكان كمرو كمتر به انجام مهارت های اجتمائی می پردازند و دوستان كمتری دارند. آنها بیشتر از انجام ورزشها و نمایش كه باعث می شود در مقابل دیگران قرار گیرد پرهیز می كنند. در این صورت این كودكان اعتماد به نفس پائینی دارند و اندوهگین و مضطرب هستند.

 

نقش والــــدیــن در غلبــه بــر كمروئــــــی کــودکـــان

در اینجا پیشنهاد میشود كه حداقل برای یك ماه، تا حد امكان راهبردهای متعدد را بكار برده و مواردی را كه به نظر میرسد اثر بخش هستند، ادامه دهید.

 

۱. برای كودك از زمانی صحبت كنید كه در آن هنگام شما نیز رفتاری خجالتی داشته اید.

وقتی كودكان از خجالتی بودن خود احساس شرم می كنند در این هنگام است كه عزت نفس خود را از دست می دهند. والدین در این مورد می توانند به كودك خود كمك كنند یعنی به آنها بگویند كه: "ما هم در این شرایط امكان داشت خجالت بكشیم." و به آنها بگویند كه چطور شد رفتار اجتمایی پیدا كردند و بر رفتار خجالتی خود چیره شدند. كودكان چون تصویری خداگونه از والدین خود دارند، با آگاهی یافتن از چنین مطلبی در مورد خجالتی بودن خود احساس بهتری پیدا می كنند.

 

۲. برای فرزندان خود توضیح دهید كه رفتار اجتماعـــی برای آنها چه فایده های دارد.

كودكان وقتی بدانند انجام یك رفتار سودمند است، تمایل پیدا می كنند تا آنرا انجام دهند. والدین تجارب شخصی خود را برای كودكان بازگو میكنند. مثلا: "برای اینكه معلم بشوم، مجبور بودم بر كمروئی خودم غلبه كنم، چون معلم شدن نیازمند این است كه فرد بتواند هر روز با افراد تازه صحبت كند".بدین صــورت والدین می توانند رفتار اجتماعی را به كودكان خود بازگو كنند.

 

۳. هنگامی كه كودكان از برقراری ارتباط و تعامل داشتن ابراز ترس می كنند، با آنها همدردی كنید.

یكی از راههایی كه می توانید برای غلبه بر ترس فرزندان اقدام كنید این است كه: احساس آنها را درك كنید و با آنها همدردی كنید. مثلا اگر بخاطر كمروئی از رفتن به فوتبال امتناع می كند در چنین موقعیتی والدین بگویند كه: "احساس نگرانی و خجالت و ترس تو را درك می كنم. من خودم گاهی دچار این احساس می شوم". وقتی كودكان می بینند كه احساس آنها برای دیگران مهم است در این صورت سعی می كنند بر ترس خود غلبه كنند.

 

۴. از این كه برچسب خجالتــــی به او بزنید جدا خودداری کنید.

گاهی اوقات والدین در حضور دیگران كودك خود را خجالتی می نامند و كودك با برچسب خجالتی بودن مواجه می شود. در این صورت نقش خجالتی را بازی می كند و واقعا می پذیرد كه خجالتی است. والدین اگر می بینند كودك، خود در جمع زیاد صحبت نمی كند به دیگران اجازه ندهد كه او را خجالتی بنامند. بلكه بگوید: "كودك من گاهی طول می كشد تا گرم بگیرد". و كودك خود را تشویق به صحبت كردن بكنید.

 

۵. مدل یا الگویی از رفتار معاشــــرتی را آماده كنید.

والدینی كه می خواهند كودكشان رفتار اجتماعی داشته باشد خودشان باید رفتارهای معاشرتی خود را بیشتر كنند. دوستان و اقوام را بیشتر دعوت كنند، با همسایگان دیدار كنند و در مراكز خرید با افراد تازه و یا با افراد غریبه كه خوشایند به نظر می آیند صحبت كنند. از آن مهمتر، با كودكان هم سن كودك خود صحبت كنند و در بازی های آنها شركت نمایند. شاید كودك شما در ابتدا با این رفتار شما برآشفته شود ولی به مرور زمان به این شیوه معاشرتی عادت خواهد كرد.

 

۶. فـــــرزندان را با موقعیت و افـــــراد ناآشنـــا مــــواجه سازید.

هر قدر كودكان خجالتی با افراد ناآشنا تعامل بیشتری پیدا كنند، كمروئی آنها سریعتر كاهش می یابد. قبل از اینكه كودك را برای تعامل داشتن هل دهید، صبر كنید تا با موقعیت جدید و افراد آن عادت كند. او باید كم كم به افراد اعتماد كند و ارتباط خود را گسترش دهد. هر قدر بیشتر امكان دارد فرزند خود را با موقعیت ها و افراد بسیار گوناگون مواجه سازید. آنها را در كنار كودكان كم سن و سال قرار دهید زیرا بعضی از كودكان خجالتی وقتی با كودكان كم سن تر تعامل پیدا می كنند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می كنند. سعی كنید این موقعیت ها در منزل باشد زیرا این كودكان در منزل بیشتر احساس اعتماد پیدا می كنند.

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
          
یکشنبه 21 شهریور 1389

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

کد عکس تصادفی

تبلیغات کلیکی

javahermarket